چهره به چهره، رو به رو

فوریه 21, 2011

واژه‌ها واقعیت‌ها را دگرگون نمی‌کنند. رأی‌ها هم مثل واژه‌ها. اما می‌توانند –نه همیشه- نشانه باشند، راه باشند، پنجره باشند و واقعیت‌ها را نشان دهند. سپردن انتخاب «بهترین» به دیگران -خصوصاً وقتی که دیگران نامعلوم باشند- همیشه به بهترین نمی‌رسد. دیگران انسان‌اند؛ انسان‌هایی که اشتباه می‌کنند، احساس دارند و انتخاب‌هاشان زیر سایه‌ی احساسات‌شان است.

وبلاگ‌نیوز انتخاب چهره برتر هشتاد و نهِ وبلاگستان را برگزار کرده‌است. دیگران نامعلوم رأی می‌دهند و انتخاب می‌کنند. انگار مرحله‌ی دومی هم دارد که شبیه رأی الکترال است. من هم رأی دادم، پنج انتخاب. دلیل شرکت در این انتخاب برگزارکننده‌اش بود و دلیل نوشتن این متن هم او. من وبلاگ‌خوان خوبی نیستم. حوصله‌ ندارم. وبلاگ‌هایی را می‌خوانم که متن‌شان کوتاه باشد و البته سودمند. سودمندی همیشه یادگرفتن نیست، گاهی تلنگر خوردن است و گاهی نصیحت شدن و گاهی خاطره‌انگیز بودن.

من پنج انتخاب داشتم. آفریده‌های دو مرد، دو بانو و خودم. من وبلاگ خودم را دوست دارم و برای خودم می‌نویسم و گاهی برای دیگری و حتی برای هیچ‌کس. دوست‌داشتن دلیل برتر بودن نیست، گفته بودم که انتخاب‌ها زیر سایه‌ی احساسات است. چهار وبلاگ دیگر همه در یک راه‌اند – در چشم من-. همه از انسان می‌نویسند با نگاهی گاهی اخلاق‌گرایانه. ناخودآگاه مخاطب را به نوعی انسان بودن دعوت می‌کنند – نه همیشه-. موضوع واژه‌های‌شان انسان است. انسانی که درد دارد، عشق دارد، منفور است، محبوب است، شاد است و روزی می‌میرد. این سری وبلاگ‌ها کم نیستند، ولی کم‌اند. انتخاب نخست وبلاگ خودم بود. چهارتای دیگر:

دل‌نها،
شق القلم
،
با دست‌های گرم خدادادی
،
قلم زن
.

*
عنوان تزیینی است و برگرفته از بیت «گر به تو افتدم نظر چهره به چهره رو به رو-شرح دهم غم تو را نکته به نکته مو به مو».
تا سیزدهم فرصت دارید شرکت کنید.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s