چپاول گسترده‎ی واژگان

جون 17, 2010

مجازستان تنزل یافته‎ی واقعیت است. چیزی شبیه وجود کتبی در فلسفه. چهره‎ی دنیای مجازی آرام آرام مانند دنیای حقیقی می‎گردد و تعاملات و روابط دنیای حقیقی را در وجود سایه‎ای خود نشان می‎دهد.
فیلتر کردن در دنیای مجازی شبیه مصادره و توقیف اموال در دنیای حقیقی است. انسان‎ها مالک اموال خود هستند و فقط مالک حق تصرف در ما یملکش را دارد. این مالکیت اعتباری است که همه‎ی عقلای عالم آن را پذیرفته‎اند. حتی حاکمان و فرمان‎روایان حق دخالت در اموال شهروندانشان را ندارند. آن‎گاه که اداره‎ی اموال فرد به ناهنجاری اجتماعی بیانجامد مانند سفاهت و ورشکستگی و عدم رد بدهی و… حکومت حق دخالت را دارد. این حق را باز عقلاء به حکومت می‎دهند. ‎تصرف در مال غیر آن‎گاه که از هیچ اجازه‎ی قانونی برنخاسته باشد، چپاول و غارت است.
در وادی اینترنت وضع همین‎گونه است. صاحبان خانه‎های مجازی مالکان محتوای آن‎اند. اگر چه گاهی این محتوا از مملوک فراتر می‎رود و آفریده است. چه محتوای سایت‎ها و وبلاگ‎ها آفریده‎ی صاحب آن باشد، چه گردآوری باشد و چه کپی با رعایت قوانین، کسی حق دخالت در آن را ندارد. و به جز مالک محتوا کسی نباید به خود حق تصرف بدهد.
البته اگر محتوای مجازی و اداره‎اش به ناهنجاری اجتماعی و شکستن حریم‎های دیگران روآورد، می‎توان پدیدآوران را از حق تصرف منع کرد، مانند پایگاه‎های مستهجن. امّا جایی که محتوا نه به ناهنجاری اجتماعی برسد و نه به شکستن حریم دیگران، ممنوعیت حق تصرف چیزی شبیه چپاول و راه‎زنی اموال در دنیای حقیقی است. فیلتر و هک یک پایگاه مجازی بدون پشتوانه‎ی قانونی و عقلائی تفاوتی با راه‎زنی و چپاول‎گری ندارد. بستن راه اداره و تصرف در مملوکات مجازی، بی‎احترامی به حقوق انسان‎هاست.نمی‎توان فیلتر کردن سایت‎ها را به کلی نفی کرد، امّا باید قانون‎مند و ضابطه‎مند باشد و موافق با بناء عقلا و احترام به حقوق انسان‎ها، نه منبعث از سلیقه‎های شخصی و حزبی. که اگر از راه قانونی خود خارج شد به راه‎زنی بیشتر می‎ماند.
پدیده‎ی عجیب‎تر از فیلتر وبلاگ‎ها و سایت‎های منتقد، بستن یک‎باره‎ی سرویس‎های وبلاگی است که مانند بلای عام که خوب و بد و تر و خشک را با هم می‎سوزاند. این پدیده چیزی جر چپاول عام و گسترده‎ی واژگان نیست که نه مبنایی عقلائی دارد و نه مبنائی شرعی، بل‎که شرع با محترم شمردن حقوق معنوی، تصرف بدون اذن را ممنوع می‎داند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s