شمعی برای پروانه‏‎های پریشان نوری‏زاد

اکتبر 15, 2009

تغییر عقیده یعنی فروپاشی یک نظام فکری و تخریب یک شبکه باور و برانداختن یک پارادایم. آن‏چه یک نظام فکری را از بین می‏برد ناتوانی از حل معضلات و مسائل است. یک پارادایم  و نظام فکری با یک مشکل و دو مشکل فرونمی‏‎ریزد. بل‏که انباشت پرسش‏‎های بی پاسخ و حل نشدن معضلات پیش رو تخریب‏‎گر یک اندیشه است. وقتی یک اندیشه نتواند سوالات را پاسخ دهد و عاجز از حل معضلات باشد فرومی‏‎ریزد و و باید جای خود را به اندیشه‏‎ای نو بدهد. اندیشه موفق اندیشه‎‏ی پاسخ‏گوست. اندیشه‏‎ای که از دام شبهات بگریزد و از مانع معضلات عبور کند. و الا رو به زوال است. اندیشه‏‎های حکومت‏‎داری آن‏گاه پیروزند که بتوانند از پس سیلاب مشکلات جامعه برآیند و از شِکوه‏‏‎های عدالت به دور باشد و بتواند پاسخ‏‎گوی پرسش‎‏گران باشد.

محمد نوری‎‏زاد هرکه باشد- چه خوب، چه بد، چه مهم، چه بی‏‎اهمیت و..- یک انسان در حال گذر است. گذر از یک اندیشه به اندیشه‏‎ی دیگر. تغییر عقیده و بناکردن فکری نو نکوهیده نیست بل‏که نیکو و نشانه‎ی انسانیت است. تفکر اگر پیش‎‏رونده نباشد و هم‏نشین سکون باشد تفکر نیست. مبادی تفکرهم‏واره در حال تغییرند و انسان هر روز با آگاهی نوی روبروست. تفکر پیروز تفکری است که با آگاهی‏‎های نو هم‏‏راه شود و بتواند از تیغ پرسش‏‎گرشان در امان باشد. البته این به معنای تغییر هر لحظه‏‏‎ای در عقیده نیست. بل‏که منظور این است که در فصل آگاهی‏‎های نو سوالات نو می‏‎رویند و اگر اندیشه‎‏ای پاسخی برای سوالات نو نداشته باشد به سوی شکست می‏‎رود. مثلا فردی به این آگاهی دست یابد که فلان حکومت در رابطه با موضوعی ظلم کرده‎‏است، این آگاهی نو پاسخ نو می‎‏طلبد و به مرور زمان اخبار دیگری از ناتوانی‏‎های حکومت می‏رسد، فرد آرام آرام به این حکومت بدبین می‎‏شود. شاید این آگاهی‏‎های نو خلاف واقع باشد، ولی بازهم وظیفه آن اندیشه است که خلاف واقع بودنش را پاسخ گوید. یک اندیشه باید پاسخ‏گو باشد و الا باید جای خود را به اندیشه نو دهد.

در گذر از یک اندیشه آن‏چه مهم است، علل گذر و روی‏‎گردانی از اندیشه سابق است. چرا یک فرد که سال‏‎ها زیر پرچم یک اندیشه بوده‏‎است وبا آن زندگی کرده‏‎است آن را رها می‏‎کند؟ چه باعث شده‎‏است کسی روی علاقه‏‎مندی‏‎های خود پا بگذارد و از آن عبور کند؟ و این همان چیزی است که پنهان مانده‏‎است و یا می‏‎خواهند هویدا نشود. یاران سابق نوری‏زاد باید پرسش‎‏های او را ببینند و پاسخ دهند نه این که بر او تیغ کشند و اخراجش کنند و به نفاق سی ساله‎‏‏اش متهم کنند. این فرار از پاسخ‎‏گویی و شمشیر از نیام کشیدن نتیجه‎‏ای جز اضافه‎‏کردن به پرسش‏‎های بی‏‎پاسخ اندیشه سابق ندارد. نویسنده در مقام دفاع از اندیشه‏‎های سابق و نو نوری‏زاد و بیان درستی و ناراستی آن نیست، بل که هدف از نوشته تبیین فرآیند گذر از اندیشه و نقد برخورد یاران سابق از فرد بریده از آنان است.

آن‏چه این روزها در نامه‎‏ها و نوشته‏‎های نوری‏زاد – فراتر از درستی و نادرستی- می‏‎بینیم پرسش‎‏هایی است که آرام‏‎آرام در پستوی ذهنش انبار شده‎‏اند و معضلاتی است که اندیشه‎‏اش را از حل آن‏ها عاجز دیده‎‏است. تردید در اندیشه نتیجه انباشت پرسش‏‎های بی‎‏پاسخ است. فراوانی این پرسش‏‎ها راه را برای توجیه و چشم‎‏پوشی می‎‏بندد. و اگر تعصب بی‏جا نباشد، تردید وارد می‏شود. و اگر پس از تردید پاسخی نباشد گذر آغاز می‏شود. و این گذر زاده پرسش‏های بی پاسخی است که یا اندیشه از جواب آن‏ها عاجز است یا یاران اندیشه.

روی‏‎آوردن یاران سابق نوری‏زاد- و هر کس دیگر- به تهمت و اخراج و تخطئه و… چیزی جز نشانه عجز آنان از پاسخ‏دهی به پرسش‏های نوری‏زاد نیست. وظیفه یاران حلقه دیروز شمشیرکشیدن بر پرسش‏ها نیست، پاسخ‏دادن به آن‏هاست. اگر این پرسش‏ها را پاسخ ندهند، همین تردید و همین گذر روزی سراغ آنان نیز خواهد آمد. یاران دیروز باید نوری‏زاد را کمک کنند تا از تردیدهایش جدا شود نه این‏که بر او تیغ کشند و شمشیر از نیام بیرون آورند.
پروانه‏‎های پریشان و سرگردان نوری‏زاد نمرده‏اند، پی شمع‏‎اند. نباید به روی‏شان شمشیر کشید.

4 پاسخ برای “شمعی برای پروانه‏‎های پریشان نوری‏زاد”

 1. اميد حسيني Says:

  سلام … تغيير وضع و حالت آدمها مساله عجيبي نيست. مانور دادن روي اين تغيير حالات بانهم به بهانه مسائل سياسي عجيب است! مثلا عده اي سالها با يك نفر مخالف بودند، اما يك شبه با تغيير حالت آن شخص، آنها هم همه دشمني ها را كنار مي گذارند و مي شوند پسر خاله! مساله بعدي اينكه شما نوشتي بايد به سوالات نوري زاد پاسخ داده شود. چه كسي بايد پاسخ بدهد؟ نوري زاد سوال هايي پرسيده كه خودش قبلا آنها را مطرح كرده بود. پرسيده چرا فلاني را با امام علي مقايسه مي كنند؟ در صورتيكه خودش اين كار را كرده بود. حالا يك نفر ديگر بايد به اين مسائل جواب بدهد؟

  لایک

 2. قاسم Says:

  حضرت علی(ع):کسی که دنبال حقه ولی راهو اشتباه رفته بهتر از کسیه که از اول دنبال باطل بوده نوری زاد هم تو بدترین حالتش از خیلی ها بهتره او اگه دنبال نون و نوا بود الان وکیل و وزیر شده بود پس معلومه دنبال باطل نبوده

  لایک

 3. Poya Says:

  عالی بود. واقعا عالی بود. سوالی که هیچ کس نپرسید را پرسیدی :)

  لایک


 4. […] را بخوانید 1. اینها را بخوانید: خودی و ناخودی یک و دو شمعی برای پروانه‏های نوری‎زاد / البته با ذکر این نکته که نوری‎زاد پس از فروپاشی […]

  لایک


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s