عزت چیست ؟ ذلت چیست ؟

مِی 30, 2009

یک :
1.دسته‌ای از افعال و اعمال خود به خود و ذاتا خوبند و یا بد .حسن و قبح آن‌ها ذاتی است .مانند عدل و ظلم . عدل در همه مکان‌ها و زمان‌ها و موقعیت‌ها خوب است و ظلم تا بود بود و تاهست هست بد است .
2. گروهی از کارها ذاتا خوب یا بد نیستند . ولی تمایل به یکی از این دو دارند و لی این میل جداشدنی است و در موقعیت خاص از خوبی جدا می‌شوند و به لشکر بدی‌ها می‌پیوندندو بالعکس . مانند دروغ و راستی . اگر چه دروغ میل به بدی دارد و راستی در نگاه اولی در اردوگاه خوبی‌هاست اما دروغ آن‌گاه که جانی را نجات دهد نیکوست و راست وقتی که انسانی را رسوا سازد نکوهیده .
3. برخی افعال ذاتا نه خوبند نه بد و فی نفسه هیچ تمایلی بهحسن و قبح ندارند .مانند راه رفتن و کتک زدن . راه رفتن به خودی خود نه خوب است نه بد . اگر مصداق ورزش کردن باشد خوب است . اگر مصداق غصب باشد بد است .

دو :
نیکویی ونکوهیدگی افعال را مصلحت و مفسده افعال تعیین می کند . فعلی حسن و خوب است که مصلحت داشته باشد یا مصلحتش بر مفسده اش چیره باشد و فعلی بد است که مفسده داشته باشد ویا مفسده‌اش غالب باشد . و ملاک تقسیم بالا شدت و ضعف مصلحت و مفسده است .

سه:
عزت و ذلت فعل نیستند . بلکه نتیجه فعلند . پی‌آمد برخی افعال سربلندی است و نتیجه دسته‌ای اعمال سرافکندگی . عزت همواره پسندیده است و ذلت همیشه نکوهیده . ولی تشخیص فعل عزت آفرین و عمل ذلت‌ساز دشوار است . هرگز نخورد آب زمینی که بلند است . گاهی عزت را باید در تواضع و افتادگی جست و گاهی در شجاعت و جسوری . و این اشتباه است که عزت را مساوی شجاعت و گستاخی بدانیم . آن‌چه عزت را می‌آفریند آگاهی به مصالح ومفاسد و تدبیر برای بدست آوردن منافع و راندن مضرات است . ولو اینکه در زمان کوتاه نتیجه ندهد .

چهار : 
همان‌گونه که  فتح خیبر عزت اسلام بود ٬ صلح حدیبیه سرفرازی مسلمین را در پی داشت . صلح امام مجتبی و تعلیق خلافتشان با شجاعت سیدالشهداء و حماسه کربلا در عزت همسان و برابر است . ضربت علی در روز خندق با سکوت طولانیشان تفاوتی ندارد . معاهده شعب ابی‌طالب و پذیرش محاصره اقتصادی را باید با فتح مکه مقایسه کرد . همه اینها عزتند . گریه‌های زین العابدین عزت و سرافرازی است همانگونه که پیروزی بدر عزت است . ذلت هیچ‌گاه با » ما رایت الا جمیلا » سازگاری ندارد .

پنج:
با نگاهی به بندهای پیشین نه استقبال پرشکوه شیراک بذاته عزتمند است نه نشستن احمدی‌نژاد زیر بیرق تحریف خلیج فارس خود به خود ذلت‌آفرین . نه تعلیق هسته‌ای دوران اصلاحات بذاته شکست است نه خطابه کلمبیا . بل‌که آنچه عزت و ذلت این اعمال را تعیین می کند ٬ منافع و مفاسد پسینی این سیاست‌هاست که عاید ایران و اسلام می‌گردد . آن‌چه باید بررسی شود نتایج این سیاست‌هاست نه خود آن‌ها بنفسه . آیا ایران از استقبال خاتمی عایدی داشته است و یا ضرری از جانب نشستن در اجلاس دوحه به ما رسیده است ؟
عزت مساوی گستاخی و جسوری نیست بل که مساوی تدبیر آگاهانه است .

3 پاسخ برای “عزت چیست ؟ ذلت چیست ؟”


  1. […] و گمان می‏کند سنگ انداختن به دشمن پیروزی است. [ن.ک: عزت چیست؟ ذلت چیست؟ و دولت ذلت] و گاه مخالفت با یک مسئول دست چندم مخالفت با […]

    لایک

  2. zeera iranparast Says:

    سلام آشفتگیبازاری به نام واردات شکر، تعطیلی کارخانجات،بیکاری کارگران و کشاورزان، از دست رفتن صنایع مختلف مثل آهن، تولید و اشتغال همه نشان دهنده سقوط اقتصاد مملکتمون هست. حضرت امام خمینی فرمودند باید تحمل داشته باشیم. یا امام خمینی (ره)، سیسال تحمل کردیم و به غیر از گرانی و کمبود و حقوق ناچیز، چیزی ندیدیم. ما همه در راه توایم خمینی. پیش به روی حرم حسینی، لبیک یا خمینی.

    لایک


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s