درویشی نشسته بر پوست پلنگ

اکتبر 20, 2008

 

                      

این عکس را در یکی از کتاب های داداشم دیدم .به اسم گبه. البته به اشتباه نوشته است پوست ببر .ولی پلنگ است ،چون خال دارد نه خط . همین شد اسم وبلاگم.ولی هر که بهم می گفت عنوانت یعنی چه ؟ برایش فلسفه می بافتم .مثلا می گفتم درویشی یعنی نداری و پوست پلنگ یعنی خطر .یعنی در عین نداری به جنگ صاحبان قدرت از خدا بی خبر رفتن . و یا پوست پلنگ یک شی گران بهاست و درویشی با آن سازگار نیست ومعنایش این است که ما خیال می کنیم خوب هستیم ولی اعمالمان این گونه نیست و لو این که ما خود بی خبریم . و تازه می گفتم این عبارت متناقض نماست وپارادوکسیکال . حالا که از راز مدرک کردان پرده برداشته شده است ما هم سر این اسم  را برملا می کنیم .
*
نتیجه اخلاقی ، اجتماعی ، سیاسی ، فلسفی و عرفانی :
نقل بسیاری از اتفاقات و تفسیر بسیاری از آثار و افعال مانند جریان همین عنوان وبلاگ ماست . مثل تفسیرهای بسیاری از آثار نقاشی کوبیسم و سورئال و….. .که حتی با این  تفاسیر روح مرحوم پیکاسو و جناب دالی و…. در قبر می لرزید . یادم می آید سر درس یک استاد واقعا بزرگواری بودیم . ایشان بعضی اوقات وسط درس دقیقه ای ساکت می شدند .یکی از دوستان ناباب ما می گفت می دانی ایشان چون حرف می زند و روح ایشان از ملکوت فاصله می گیرد ایشان کمی سکوت می کنند تا …. . البته من هم مجبور به تصدیق بودم .ولی اصل جریان این بود که ایشان داشتند فکر می کردند مطلب را چگونه بگویند یا مطلب جدیدی به ذهنشان می آمد و خبری از ملکوت نبود . تازه این چه عارفی است که با سخن گفتن و آن هم درس ، نه چرت و پرت ، از ملکوت جدا می شوند . و ……..

………………………
۱. از دست این احمد ، جونم دراومد تا این را نوشتم یک دونه برنج  انداخته زیر کاف و گاف و ….
۲.نوشته زیر عکس : درویشی نشسته بر پوست ببر،عس از آنتون سوروگین ،حدود سال ۱۹۰۰م ، موزه ملی مردم شناسی لیدن ، هلند ، شماره ۳۲۲۹.
پ.ن۱.عکس بزرگ تر
پ.ن۳.داستان سیگارفروش از خودم در متیل .

5 پاسخ برای “درویشی نشسته بر پوست پلنگ”

 1. اسیر Says:

  یا درویش!شفاف سازی ات قابل تقدیر است. بسیار. خاصه در این روزگار که خودت اشارتی کردی اش.دارم می گردم دنبال شباهت های ظاهری میان تو و این درویش. پیدا می کنم..؟×××این احمد را بار بعدی که دیدم، لپ هایش را گاز می گیرم. بل که کمی از شیطنتش کاسته شود. می شود.. ؟شاد زی!

  لایک

 2. متینl Says:

  سلام درویش جانمطلبی که نوشتی درسته اما اشکالش چیه؟ هر کسی به اندازه آگاهی و دانسته ها و تجربه هایی که داره برداشت متفاوتی میکنه از آنچه که میبینه یا میخوانه. حتا یک نفر اگر دوبار مطلبی را در زمانهای مختلف اگر بخواند دریافتهای متفاوتی خواهد داشت.به کسی ایرادی وارد نیست. سطح آگاهی هر کس تعیین کننده رفتار آن شخص است.راستی وبلاگت چشم نواز و زیباست.

  لایک

 3. مداد Says:

  سلام.اولین چیزی که با دیدن این تصویر به ذهنم رسید برتری سادگی بر تجمل بود همانطور که درویش روی پوست نشسته و زیر اندازش شده.ممنون از آمدنتان.برقرار باشید.

  لایک

 4. دلتنگ Says:

  بدو به دنبال سرنوشتت ،سرنوشتی که ازپیش تعیین شده. بدو به دنبال او ،اویی که از دست خواهی دادش.بدو به دنبال پول ،تا فکر کنی که خوشبخت شدی.فرار کن از مرگ ،از مرگی که در انتظار توست.دود کن ،عمرت را و غمت را،تا شاید فکر مریضت راحت شود.نگاه کن ،به کثافتی که تو و دیگران در آن غوطه ور هستید.نگاه کن ،به در هایی که در آلودگی به رویت باز می شوند وتو را می خوانند.گریه کن… گریه کن،برای خودت، با این زندگیت.

  لایک

 5. راهی Says:

  سلامقبل از اینکه وبلاگت رو ببینم با دیدن عبارت درویشی نشسته بر پوست پلنگ اولین چیزی که به ذهنم رسید پارادوکسیکال بودنش بود که خوب تفیر شد و به نظرم هم درست بود، البته مطالب وبلاگتون هم پارادوکسیکال است

  لایک


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s